تاریخ : يكشنبه، 21 تير ماه، 1394
موضوع : مقالات آموزشی شطرنج,اخبار مسابقات شطرنج

قهرمانی کاروانا در تورنمنت دورتموند

قهرمانی کاروانا در تورنمنت دورتموند
 
بلافاصله قبل از شروع تورنمنت سنتی دورتموند آلمان، کاروانا از لحاظ قانونی مجوز بازی برای فدراسیون ایالات متحده را به دست آورد. این تغییر برگزارکنندگان را غافلگیر کرده بود زیرا مقدمات حضور وی در زیر پرچم ایتالیا را تدارک دیده بودند.
قهرمانی فابیانو کاروآنا در دورتموند آلمان
 
نام ایتالیا در زیر نام کاروانا با وجود آنکه عضو فدراسیون آمریکا محسوب می شد.


شروع درخشان تابستان شطرنج

 

استاد بزرگ لوبومیر کاوالک، هافینگتون پست پیروزی شایان توجه فابیانو کاروانا در تورنمنت دورتموند، ثبت یک رکورد در فهرست ریتینگ برای شطرنج بازان آمریکایی و یک شکار شاه باشکوه از جادوگر چینی، یی وی، از رویدادهای برجسته شطرنج در اولین روزهای تابستان امسال بود. نویسنده مقالات شطرنج در نشریه هافینگتون پست، لوبومیر کاوالک با ما همراه می شود تا صدرنشینی کاروانا با 1.5 امتیاز اختلاف از سایرین در دورتموند و شکار شاه باورنکردنی یی وی را با نیم نگاه همیشگی خود به تاریخ برای علاقمندان شطرنج روایت کند.

سه شطرنج بازی که بیشتر از همه مورد توجه شطرنج دوستان بودند یعنی کاروانا، وسلی سو و قهرمان اسبق جهان ولادیمیر کرامنیک خیلی زود طعم باخت را چشیدند. اما کاروانا با نمایشی تماشایی از سبک واقعی خود توانست با ثبت 5 پیروزی در 5 دور آخر، باخت خود در مقابل وسلی سو را کاملا جبران نماید. سو نیز موفق شد با برد کرامنیک در دور آخر و به لطف پوئن شکنی بهتر نسبت به نیسیپینو جایگاه دوم را از آن خود نماید.

جدول نهایی تورنمنت دورتموند، 2015

جدول نهایی تورنمنت دورتموند، 2015

به این ترتیب پس از 41 سال دوباره ایالات متحده بیش از یک شطرنج باز را در میان ده نفر اول ریتینگ جهانی به خود اختصاص داده است. در سال 1974 بابی فیشر با ریتینگ 2780 در صدر فهرست ریتینگ جهانی قرار داشت و من [به عنوان دومین آمریکایی] در جایگاه دهم بودم. البته فیده دیگر لیست ریتینگ قرن گذشته را منتشر نمی نماید.

لیست ریتینگ شطرنج بازان جهان در 1974

لیست ریتینگ شطرنج بازان جهان در 1974

قبل از شروع تورنمنت دورتموند، فیده لیست ژوئیه 2015 را منتشر نمود. ناکامورا، کاروانا و سو رکورد جدیدی را در تاریخ شطرنج آمریکا رقم زدند: سه شطرنج باز در میان ده نفر اول. کاروانا تورنمنت را با بردی زیبا در مقابل لیویو دیتر نیسیپینو و فاصله ای 1.5 امتیازی از نزدیک ترین رقیب پایان داد. عملکردی باورنکردنی برای تورنمنتی چنین کوتاه.
 
 تورنمنت دورتموند، 2015، لیویو دیتر نیسیپینو
 
فابیانو کاروانا پس از بازی کاروانا در توییتر چنین نوشت: "این اورتوتا - سانز من بود. از اینکه برای سومین بار برنده تورنمنت دورتموند می شدم هیجان زده بودم!" او به یک ترکیب ارتقاء پیاده زیبا اشاره دارد که ظاهرا در بازی اورتوتا - سانز، 1933 اتفاق افتاده است. اما در سال 1953 مجله زینیک پوزنانسکی بازی دیگری را حاوی این ترکیب منتشر نمود. تیم کرابه، نویسنده هلندی پس از تحقیقاتی طولانی معتقد است که بازی تیلکوفسکی - وویسیشفکی که ظاهرا در سال 1931 در پوزنان لهستان بازی شده است نسخه اصلی این ترکیب است. استادبزرگ هلندی، یان تیمان در کتاب عالی خود "هنر آخربازی، سفرهای من در دنیای سحرآمیز معماهای آخربازی" که در سال 2011 توسط new in chess منتشر شده، شک خود به این موضوع و انتقاداتی نسبت به حرکت های دو شطرنج باز لهستانی را مطرح می کند. در هر حال این ترکیب از آن زمان تا کنون به اشکال مختلف دیده شده است. یک تاریخ شناس اهل چک در سال گذشته آخرین کشفیات در این زمینه را مطرح نموده است:
2-45) مادرید، 1933، ناشناس
 اورد کارلین شاید ما هیچ گاه نفهمیم که چه کسی و در چه سالی این بازی را انجام داده یا این ترکیب را طراحی نموده است. اما این مسأله به عنوان یکی از ماندنی ترین مسائل شطرنج در تاریخ ثبت شده است. اینکه داستان کارلین اولین داستانی است که درباره این ترکیب مشهور نقل شده است یا خیر را کالندوفسکی هم نمی داند. بازی اورتوتا - سانز نیز با همین ایده به پایان رسیده بود. در آنجا حرکت قاطع a7-a5 در انتهای ترکیب بازی شده بود. اما کاروانا این حرکت را در همان ابتدا بازی کرد. ایده گرفتن شطرنج بازان جوان از بازی گذشتگان همواره مایه دلگرمی است.
 
ترکیبی درخشان از چین

 

در المپیاد شطرنج 1978 بوینوس آیرس لیو ونژ از چین در مقابل یان هاین دونر تنها در 20 حرکت و قربانی وزیری با شکوه موفق به خلق بازی نامیرای چین شد. اما آن بازی با بازی حیرت آور شطرنج باز 16 ساله چینی، یی وی در دانژو قابل قیاس نیست.

یی وی شطرنج باز 16 ساله چینی

من احساس می کردم این بازی را قبلا جایی دیده ام: اسبی به مرکز صفحه می پرد، رخی قربانی داده می شود، شاه سیاه تعقیب می شود و در پایان حرکاتی آرام نتیجه کار را رقم می زنند. من قبلا آن را جایی ندیده بودم؟ یادم آمد که خودم نسخه سبک تری از بازی وی را در 15 سالگی در نیمه نهایی قهرمانی چکسلواکی به سال 1958 بازی کرده ام:
گاتوالدوف/زلین، 1958، لوبومیر کاوالک - بدریخ سیفرت
اما شکار شاه وی خیلی طولانی تر و محاسبات آن بسیار مشکل تر بود:
 ششمین دوره تورنمنت دانژو، 2015، یی وی - لازارو بروزون باتیستا
شاید شکاکان گلایه کنند که چرا یی وی مات در 9 حرکت پیشنهادی رایانه ها را در میانه راه ندید. اما آنها هم باید بپذیرند که جادوگر چینی این ترکیب شکار شاه درخشان را به زیبایی از کار درآورده است. حتی گری کاسپاروف هم در تماشایی ترین بازی دوران شطرنجش در مقابل وسلین توپالوف در ویک آن زی 1999 مؤثرترین ادامه که به پایانی خیره کننده منجر می شد را ندیده بود. اما گری با وجود کمی انحراف از مسیر اصلی شکار شاه در آن بازی ابعاد جدیدی از بازی شطرنج را برملا نمود و با شاهکار خارق العاده اش بر غنای دنیای شطرنج افزود.
www.chessbase.com 
به نقل از هافینگتون پست
ارسال توسط: سایت .persiachess.com


قهرمانی کاروانا در تورنمنت دورتموند دورتموند کاروآنا کاروانا مسابقات شطرنج اخبارمسابقات شطرنج مقالات شطرنج مقالات آموزشی شطرنج

منبع این مقاله : :سایت شطرنج رستمی
آدرس این مطلب : http://www.chessrostami.ir/83//اخبار مسابقات شطرنج/قهرمانی-کاروانا-در-تورنمنت-دورتموند/