انجمن شطرنجبازان ایران

- - [امروز سه شنبه, 21 آذر ماه , 1396 18:24:40]

ورود | عضويت

ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 1 پست ] 
نويسنده پيغام
پستارسال شده در: پنج شنبه, 19 اسفند ماه , 1394 04:14:08 
مدیر کل انجمن
مدیر کل انجمن
نماد کاربر
تاريخ عضويت: يکشنبه, 23 اسفند ماه , 1393 04:00:10
تشکر کرده: 15 بار
تشکر شده: 12 بار
PHP-Wonder
مشخصات
چندی پیش استاد بزرگ آتوسا پورکاشیان در یکی از گروه های شطرنجی بنام استاد بزرگ حاضر شد وبه سوالات شطرنج دوستان پاسخ داد این مصاحبه را در زیر میتوانید مشاهد کنید

برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود

سوالات کاربران با رنگ سیاه مشخص شده همچنین پاسخ های استاد پورکاشیان با رنگ قرمز

آتوسا پورکاشیان : سلام و وقت بخیر خدمت تمامی اعضای محترم خوشحالم که در خدمتتون هستم

ما بسیار خوشحالیم در خدمتتون هستیم.از طرف تمومه اعضاء از شما تشکر میکنم

شما یکی از پر افتخار ترین شطرنجبازهای ایران به ویژه در میان بانوان ما هستید.در طول سالها نبرد با رقیب مختلف تجربیات ارزشمند دارید.به نظر شما شاه کلید پیشرفت هر شطرنجبازی از ابتدا تا انتها چی میتونه باشه.ممنون میشم خلاصه بفرمایید.
خواهش می کنم، از لطف و مهربانی تمام دوستان سپاسگزارم.اگر بخواهم در یک کلمه پاسخ بدهم، «استمرار» هست. به نظر من اگر انسان در هر کاری پشتکار داشته باشه و تمرکز کنه، موفق خواهد شد.

نحوه تمرین شما به چه شکلی هست.چه کتاب تاکتیکی و استراتژیکی ارزشمندی رو مطالعه میکنید.و به ما پیشنهاد میدهید؟

واقعیت این هست، من هم مثل بسیاری از شطرنجبازان کشورمون ، برنامه تمرین مداوم و مرتب ندارم. ولی معمولا قبل از مسابقات مهم تمریناتم منسجم تر می شوند. مدتی است که سری کتابهای Grandmaster preparation را مطالعه می کنم.

شما چند حرکت رو در وضعیتهای پیچیده بررسی میکنید.و در کل نظرتان در مورد نحوه تجزیه و تحلیل در بازی چه و چگونه هست؟

اگر وضعیت پیچیده باشد معمولا ۳،۴ حرکت به همراه شاخه هایش.
هرچه تعداد حرکات محاسبه بیشتر شود شانس اشتباه بالاتر می رود و با توجه به زمان کوتاهتر بازی های امروزی، برای محاسبه بیشتر، باید وقت بیشتری صرف کرد که منطقی نیست. ولی قطعا محاسبه بیشتر بهتر است، من با توجه به شطرنج امروزی عرض کردم.
بیشتر استادان وضعیت ها را درک می کنند و نیازی ندارند که در همه وضعیت ها محاسبه کنند.

ممنون. دوستان سوال دارند که آیا  فدراسیون حمایت شایسته رو از شما دارند . و علت افت اندکی که در بازیها شما دیده میشه چه هست؟

به هر حال حمایت کم و بیش از بازیکنان صورت می گیرد ولی به نظر من پتانسیل فوق العاده شطرنج ایران قطعا حمایت بیشتری را می طلبد.
افت و خیز در دوران بازیکنی هر شطرنجبازی هست.
من فکر می کنم نداشتن انگیزه مهمترین دلیل برای من بود، به هر حال وقتی شما چندین سال شماره یک ایران باشید و اتفاق خاصی هم رخ نده کم کم انگیزه تمرین کردن از دست میره. البته یکی دیگر از دلایل، تحصیل من در مقطع کارشناسی ارشد بود که دو سال طول کشید.( در این مقطع برای درسم خیلی وقت و انرژی گذاشتم )

تمرین خاصی برای قوی کردن تجزیه و تحلیل دارید. به بچه های گروه چه پیشنهادی میدهید؟

اگر منظورتون صرفا تجزیه و تحلیل هست، خوندن کتابهای وسط بازی خیلی کمک میکنه، شناخت ساختارهای پیاده ای و ... فکر می کنم کتاب شطرنج پوزیسیونی خوب هست . به طور کلی هر چقدر دانش ما در شطرنج بالا تر بره، تجزیه و تحلیل راحت تر میشه برای ما.اگر هم کسی بخواهد در شطرنج پیشرفت کنه، من مطالعه بهترین بازیهای (best games) قهرمانان جهان با تفسیرهایشان را پیشنهاد می کنم

قویترین شطرنجبازی که شکست دادید چه کسی بوده؟

فکر میکنم Durarbayli از اذربایجان بود.

استاد پورکاشیان در مورد شیوه مطالعه بازیهای کلاسیک مختصر توضیحی دهید ممنون میشیم؟

خوشبختانه به دلیل علمی بودن رشته شطرنج و کتاب های متعدد در این زمینه به راحتی می شود بازی های کلاسیک را مورد مطالعه قرار داد.

در مورد داشتن سبک بازی میشه  توضیحاتی بدید

به طور کلی یک شطرنجباز در هر موضوعی که بیشتر تمرین کند، سبک بازی به ان سمت گرایش پیدا می کند. مثلا اگر شما بازی های زیادی از الخین یا تال ببینید، بیشتر بازی شما تاکتیکی می شود، اگر بازیهای کارپف را ببینید با درک پوزیسیونی بیشتر اشنا می شوید و بازی شما سبک مشابهی می گیرد.

چطور استراتژی خودم را بهتر کنم؟

خواندن کتاب های استراتژی.
همان طور که قبلا اشاره کردم، تفسیر و تجزیه وتحلیل best games قهرمانان جهان

استاد درکاندیداتوری جهان شانس چه کسی رو بیشتر میدونید؟

به نظر من هر کدام از بازیکنان شانس قهرمانی دارند، خیلی فاصله ها نزدیک به هم هست. فکر می کنم کسی که از لحاظ امادگی روانی و شروع بازی بهتر باشه شانس بیشتری داره.

استاد پورکاشیان. نظر شما در مورد دفاع مدرن چیست؟

به نظر من اگر شروع بازی کاملا عمیق و درست مطالعه بشود، قابل بازی هست. ولی اگر بخواهید شروع مدرن را در همه بازی ها به کار گیرید، احتمال زیادی وجود داره که به مشکل برخورد کنید. ولی مثلا شروع اسپانیایی یا سیسیلی این گونه نیستند،
اگه بخواین چند کتاب خوب معرفی کنینچیا تو ذهنتون هست؟
کتابهایی که مولفشون Dvoretsky, Yussupov , John Nunn و ....
تمام کتابهایی که شامل تفسیر بهترین بازی های قهرمانان جهان هست.
با تشکر از استاد بزرگ بانوان کشورمان برای پاسخ به سوالات شطرنجبازان عزیز💐💐💐💐
خواهش می کنم، از لطف و مهربانی تمام دوستان سپاسگزارم.
یک پازل هم از استادبزرگ آتوسا  پورکاشیان  در این مصاحبه ارائه شد👇
عضويت  / ورود
سفید شروع و می برد
جواب را در زیر همین پست بزارید

باتشکر از آقای حمید رضا پیره برای همکاری و ارسال  مصاحبه

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
عضويت  / ورود

آکادمی آموزش شطرنج از راه دور

عضويت  / ورود

بالا